مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

ويژگي‌هاي يك كفش خوب

ويژگي‌هاي يك كفش خوبيك كفش خوب كفشي است كه از شكل و الگوي طبيعي پا تبعيت كند و ضمن اينكه يك پوشش كلي در اطراف پا فراهم مي‌كند بايد درجات قابل قبولي از انعطاف‌پذيري را داشته باشد كه با روند طبيعي راه رفتن اختلال ايجاد نكند.
پا در طي راه رفتن به طور مداوم در برابر ضربات و‌ آسيب‌هاي ناشي از تقابل و برخورد با زمين قرار مي‌گيرد. يك كفش خوب بايد كفه‌هاي نرم و ضربه‌‌گير داشته باشد تا پا در طي اين ضربات به آرامي و نرمي در تقابل با زمين قرار بگيرد و آسيب نبيند. كفش‌هايي كه كفه سفت و محكم‌ دارند از اين نظر به پا كمك نكرده و حتي باعث درد و آسيب بيشتر پا مي‌شوند.
اندازه كفش از مهم‌ترين ويژگي‌هاي كفش است. پا بايد به راحتي در درون كفش قرار بگيرد. اگر فضاي داخلي كفش كوچك باشد باعث آسيب بخش‌هاي مختلف پا (مثل قوزك‌ها، كناره‌ها و يا سطح رويي پا) خواهد شد. هرگز به اميد اين نباشيد كه كفش‌ جا باز مي‌كند. از همان ابتدا كفش بايد براي پا اندازه باشد چون حتي مدت كوتاهي استفاده از يك كفش تنگ نيز مي‌تواند باعث آسيب پاها شود و در بلند مدت فرد را مبتلا به بيماري‌هايي مثل ميخچه، زخم‌هاي زمين پا و نيز آرتروز و ديگر اختلالات مفصلي پاها كند.
همچنين در جلوي كفش بايد فضاي كافي براي انگشتان و پنچه پا وجود داشته باشد. با توجه به حساس بودن و استخواني بودن انگشتان بايد قسمت جلويي كفش به اندازه كافي نرم باشد تا تماس اين قسمت با انگشتان و پنجه باعث آزار آنها نشود. در مورد خانم‌ها بسيار شايع است كه از كفش‌هاي پنجه باريك استفاده شود. اين كفش‌ها با فشردن انگشتان به يكديگر در بلندمدت باعث انحراف انگشتان و يا بروز ميخچه مي‌شوند. همان‌‌طور كه گفته شد قسمت جلويي كفش هم بايد متناسب با اندازه پنجه باشد. كفش‌هايي كه پنجه باريك دارند اصولا كفش‌هاي مناسبي براي استفاده طولاني مدت نيستند.
بلند بودن بيش از حد پاشنه كفش نيز آسيب‌رسان است. به ويژه خانم‌ها تمايل دارند كه از كفش‌هايي استفاده كنند كه پاشنه بلندي دارند. اين كفش‌ها با به هم ريختن نظم طبيعي توزيع وزن بدن بر روي پاها و نيز با بر هم زدن وضعيت قرارگيري مفاصل پاها و كوتاه كردن تاندون آشيل در پشت‌پا باعث وارد آوردن فشار بيش از حد بر روي سطح پشتي پا و نيز به هم زدن تعادل فرد مي‌شوند.
هر باري كه فرد در پي استفاده از اين كفش‌ها دچار لغزش و بي‌تعادلي شود آسيب قابل توجهي به مفاصل و رباط‌هاي پا وارد مي‌آورد كه در بلند مدت مي‌تواند باعث درد مزمن پاها شود. احتمال بروز پيچ‌خوردگي و ديگر آسيب‌هاي پاها در افرادي كه از كفش‌هاي پاشنه بلند استفاده مي‌كنند به كرات بيشتر از كفش‌هاي عادي است. به طور كلي نبايد پاشنه كفش حداكثر بيش از ۵ سانتي‌متر باشد. هميشه بايد حدود يك سانتي‌متر از انتهاي آخرين انگشت خالي باشد تا انگشت را بتوان در كفش كمي حركت داد.
اگر كفش شما بزرگ باشد كه امكان حركت پا در آن كاملا راحت باشد و به عبارت ديگر كفش در پا لق بزند هم مناسب نيست. اين وضعيت باعث مي‌شود كه احتمال آسيب و حركت‌هاي نامناسب در پا پيش از حد باشد.
سعي كنيد حتي‌المقدور صبح‌ها براي خريد كفش اقدام نكنيد. به طور طبيعي در طول روز پاها به علت ايستادن‌هاي طولاني مدت كمي ورم مي‌كنند. به عبارت ديگر در طول روز به علت اثر جاذبه خون در بخش‌هاي تحتاني بدن و به ويژه پاها تجمع حاصل مي‌كند و همين امر باعث ورم كردن پاها مي‌شود. اين اتفاق باعث مي‌شود كه در بعد از ظهرها و انتهاي روز پاها كمي بزر‌گ‌تر باشند. حالا اگر شما صبح اقدام به خريد كفشي كرده باشيد كه كاملا اندازه پاي شماست ممكن است در انتهاي روز براي پاهاي شما كمي تنگ و آزار دهنده باشند. پس سعي كنيد هميشه در انتهاي روز براي خريد كفش اقدام كنيد تا دچار چنين مشكلاتي نشويد.
نكته ديگر اين است كه در موقع امتحان كردن كفش براي خريد حتما جوراب به پا داشته باشيد. در غير اين صورت كفشي كه ممكن است بدون جوراب براي پاي شما به اندازه و مناسب بوده است بعد از پوشيدن جوراب تنگ و نامناسب باشد.
به نظر اكثر مردم، هر دو پا از نظر اندازه باهم برابر هستند. اما واقعيت چيز ديگري است. در بسياري از افراد يكي از پاها از پاي ديگر بزرگ‌تر است. توجه به اين نكته در هنگام تهيه كفش بسيار بااهميت است. چرا كه به شما گوشزد مي‌كند حتما هر دو لنگه كفش را امتحان كنيد و در غير اين صورت اگر مجبوريد تنها يك لنگه كفش را امتحان كنيد حتما اين لنگه مربوط به پاي بزرگ‌تر شما باشد.
نكته مهم ديگر اين است كه هيچ وقت مسئوليت خريد كفش را به فرد ديگري واگذار نكنيد. علاوه بر مسائل مربوط به علايق و سليقه‌هاي شخصي شما در مورد انتخاب شكل، فرم و رنگ كفش، حتما بايد خود شما در هنگام خريد كفش حضور داشته باشيد و حتما كفش‌ها را امتحان كنيد. حتي فرستادن نمونه‌اي از كفش‌هاي قديمي براي خريد يك كفش جديد هم اصولا كار صحيحي نيست.
كفش‌ها پس از مدتي استفاده ممكن است تغيير شكل و فرم بدهند و كفش جديدي كه بر مبناي اين كفش‌هاي كهنه و قديمي خريده مي‌شود ممكن است ويژگي‌هاي مناسب براي پاهاي شما را نداشته باشد. در ضمن ممكن است در طول زمان پاهاي شما شكل خود را تا حدودي عوض كرده باشند و نيازمند كفشي با مشخصات، ابعاد، و ويژگي‌هاي جديد باشند. به سايزي كه روي كفش‌ها درج شده است يا توسط فروشنده اعلام مي‌شود اطمينان نكنيد.
گاهي يك سايز خاص (مثلا )۴۰ در كفش‌هاي توليدي يك كارخانه با همان سايز از كارخانه ديگر از نظر اندازه تفاوت دارند. با اين حساب ممكن است اعتماد مطلق به سايز كفش ممكن است گمراه كننده باشد و به خريد كفشي منتهي شود كه براي پاهاي شما مناسب نيست. باز هم تاكيد مي‌كنيم كه در هنگام خريد كفش هيچ معياري قابل اطمينان‌تر از پوشيدن كفش و احساس راحتي در آن نيست.
و آخرين نكته اينكه در هنگام امتحان كردن كفش مطلوب خود براي خريداري، حتما كمي با آن راه برويد. كفشي كه در هنگام نشستن در پاي شما راحت است ممكن است در هنگام راه رفتن بر پاهاي شما فشار وارد كند و ديگر چندان راحت نباشد.
 

روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:36 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog